Bayka Młodzieżowym Championem Łotwy


Z mieszanymi uczuciami, ale zadowoleni wróciliśmy z dwóch międzynarodowych wystaw psów rasowych, które w miniony weekend odbyły się w łotewskiej Rydze. Podczas dwudniowych zmagań Oktawia miała okazję zaprezentować Baykę.

Cel był prosty, chcieliśmy z tego wyjazdu przywieść tytuł Młodzieżowy Champion Łotwy. Cel udało się się zrealizować już w pierwszym dniu rywalizacji. Sędziował nam sędzia Enrique MATE DURAN z Hiszpanii. Bayka bardzo ładnie chodziła, ładnie stała na stole, dała się porządnie wymacać. Sędzia chciał również sprawdzić Bayki podejście do zabawek. Ta nie była piszczałką sędziego zainteresowana, ale sędzia zauważył, że reaguje na parówkę. Poprosił Oktawię o jej kawałek i reakcja była błyskawiczna. Bayka pokazała z czego jest znana. Zachowała się jak typowa pirania i po chwili parówki w sędziego dłoni już nie było. Ta reakcja spodobała się bardzo sędziemu, który nie miał wątpliwości, żeby przyznać jej JCAC, JBOB i BOB. Tym samym Bayka już w pierwszym dniu rywalizacji ukończyła Młodzieżowy Championat Łotwy.

Następnego dnia sędziowała nam sędzina Anne Klaas z Estonii. Mamy bardzo mieszane uczucia odnośnie tej sędziny. Niby Bayka zaprezentowała się lepiej, niż dzień wcześniej, ale sędzina nie była z tego zadowolona. Oktawia sama stwierdziła, że sędzina chyba nie wiedziała do końca co sędziuje. W opisie z wystawy wyraźnie widać, że sędzina nie przeczytała standardu. Jesteśmy przeciwni takiemu sędziowaniu, ponieważ płacimy za wystawę 50 euro i od sędziów wymagamy wiedzy, przynajmniej wynikającej ze standardu. Napisałem w tej sprawie do organizatorów, którzy mogli mnie tylko przeprosić. Pani Klaas wzięła pieniądze za sędziowanie Bayki, ale kompletnie nie była to do tego przygotowana merytorycznie. Dodam tylko, że Bayka dostała ocenę doskonałą.