Keru World Winner, Bayka Junior World Winner!

Półtorej tygodnia, cztery wystawy, kilkanaście pucharów i największy sukces naszych psów – tak w wielkim skrócie można opisać to, czego doświadczyliśmy.

Zaczęło się w środę 15 maja od Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Budapeszcie. Keru i Bayka w rękach Oktawii zdobyli wszystko, co mogli zdobyć w ringu. Keru wywalczył BOB, a Bayka JBOB. Sędziowała nam p. Paula Heikkinen-Lehkonen z Finlandii.Następnego dnia, odbywała się najważniejsza dla nas tegoroczna wystawa – World Dog Show 2013. Do wywalczenia, przynajmniej dla nas, były dwa tytuły: World Winner i Junior World Winner. W stawce były trzy teriery japońskie. Sędziował nam p. Jaroslav Kubala ze Słowacji. Najpierw Keru pokazał w ringu to, z czego powoli zaczyna być znany, czyli pełen profesjonalizm. Bardzo ładnie stał, przepięknie chodził i prezentował się. Sędzia nie miał żadnych wątpliwości, by przyznać Kerusiowi tytuł World Winner. Następnie wchodziła Bayka i jej siostra ze Szwecji, Lisa. Lisa miała naturalny ogon i być może przez to oraz przez klimat panujący w kraju, w którym żyje, za długą, ok. 10 mm sierść (dla porównania Bayka ma 2 mm, tyle, co jest podane w standardzie). Jej hodowczyni na swoim blogu napisała, że Lisa wyglądał nie jak siostra, ale jak kuzynka swojego rodzeństwa. I miała racje. Nie mam pewności, co do oceny Lisy, ale była to prawdopodobnie ocena bardzo dobra. Po Lisie wchodziła Bayka, która pokazała się naprawdę super. W tym wypadku, sędzia również nie miał wątpliwości i przyznał jej tytuł Junior World Winner. W rywalizacji o BOB, Bayce jeszcze brakuje doświadczenia, Keru był praktycznie bezkonkurencyjny. Tym samym nasze psy zostały najlepszymi terierami japońskimi na świecie! Cieszy nas fakt, że na BIS zostaliśmy zauważeni przez najlepszych specjalistów od psów na świecie.

Muszę dodać, że tego dnia Keru skończył dwa lata! Zrobił sobie i nam ogromny prezent w dniu swoich urodzin. A zarówno Bayka, jak i Keru z Węgier wrócili również z championatami tego kraju.

Kilka dni później Bayka rywalizowała w Bytomiu. Sędziowała nam Agnieszka Nowak-Patyniak. Była to polska krajówka. Bayka w ringu zachowuje się coraz lepiej, co było widać na sędziowskim stole. Jako że była sama, nie miała większych problemów ze zdobyciem BOB. Na BIS Bayka również pokazała się pięknie, przynajmniej na BIS juniorów, gdzie jako jedna z dwóch terierów przeszła do półfinałów. Na BOG była już zmęczona i nie chciała się ładnie pokazać, trochę galopując. Niemniej jednak, jesteśmy z niej bardzo dumni.

Ostatni weekend maja to wystawa, którą miałem przyjemność zorganizować, tj. I Krajowa Wystawa Psów Ras Japońskich. W ringu sędziowała nam p. Marija Kavcic ze Słowenii. Bayka i Keru zaprezentowali się bardzo ładnie, a Keru wręcz wybitnie. Bayka zdobyła JBOBa, a Keru BOB. Z niecierpliwością czekaliśmy na BIS. A tam działy się dla nas wspaniałe rzeczy. Bayka w oczach sędziny z Niemiec, p. Gabrieli Richard była trzecim juniorem całej wystawy! Było to jej pierwsze pudło w życiu, a do tego zakończyła Młodzieżowy Championat Polski! Natomiast Keru na BIS pokazał się cudownie. Chodził przepięknie, stał nieruchomo, dzięki temu wywalczył dla siebie czwarte miejsce na BIS całej wystawy!

Jesteśmy dumni z naszych piesków. Kolejne wystawy już za tydzień (Leszno – Keru, Bayka – Nitra).