o nas

Pomysł na teriera japońskiego pojawił się na początku 2011 roku. Szukaliśmy teriera, którego nie ma w Polsce. Zależało nam na wprowadzeniu nowej rasy do naszego kraju. Niestety, w internecie nie ma praktycznie żadnych konkretnych informacji na temat tej rasy. Są tylko dwie bardzo ciekawe strony. Pierwsza to strona włoskiej hodowli Arianova. Była to pierwsza poza Japonią hodowla tych psów. Niestety, wszystkie były importowane, nie było żadnego miotu. Ostatni ślad działalności tej hodowli jest z 2000 roku, wtedy też został zaakceptowany nowy standard tej rasy. Od tego momentu psy rasy terier japoński, poza Azją, nie był pokazywane na wystawach. Aż do 2010 roku, gdzie po raz pierwszy od kilkunastu lat, psy tej rasy zaprezentowała Ilona Cerna z Czech. Ona też sprowadziła psa i sukę do swojej hodowli – White Oleander do Czech. Z informacji jakie uzyskałem od Ilony, dowiedziałem się, że przez dziewięć lat czekała właśnie na pieski tej rasy. W Japonii tych psów jest ok. 300-350. Rocznie na całym świecie rodzi się ok. 45 szczeniąt. Największym problemem tej rasy jest to, że Japończycy nie chcą, aby terier japoński był hodowany poza Japonią (hodowla z Czech jest pierwszą poza Japonią, w której urodziły się szczenięta teriera japońskiego).

Nam udało się jako pierwszym sprowadzić teriera japońskiego do naszego kraju. Od 10 stycznia 2012 roku Amakakeru-Meiji White Oleander – czyli po prostu Keru, żyje wraz z nami w Częstochowie. Drugim terierem japońskim w naszym domu jest Byakuya-Meiji White Oleander, pieszczotliwie nazywana przez nas Bayka, która od 20 września 2012 r. mieszka razem z nami. Trzecim Ozaki Farm JP’S Fuji – nazywana Fuji, którą sprowadziliśmy prosto z Japonii w grudniu 2013 roku.

W naszej hodowli, oprócz terierów japońskich, są również bardzo utytułowane Bedlington terriery – Celin Happy Sheep i Solo Rossii Sapore di Sol.

Możecie nas spotkać na wystawach w Polsce, jak i zagranicą. Jeździmy na wystawy po całej Europie.