Bayka Championem Ukrainy, Fuji Młodzieżowym Championem Ukrainy

10
16 i 17 sierpnia w ukraińskim Użgorodzie odbyły się dwie Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych. Na Ukrainę zabraliśmy nasze świeżo upieczone mistrzynie świata – Baykę i Fuji.

Pierwszego dnia sędziował nam p. Borys Aleksandrov z Ukrainy. Sędziowanie wyglądało tak, jakby sędzia pierwszy raz na oczy widział teriery japońskie. Na początek Fuji. Fujika zaprezentowała się jak zwykle bardzo ładnie i sami nie wiemy dlaczego sędziemu to się nie spodobało. Fuji otrzymała ocenę doskonałą i JCAC. Więcej tytułów zdaniem sędziego jej się nie należało. Następna w kolejce była Bayka, która również perfekcyjnie pokazała się w ringu. Sędzia szybko dał jej CACIB i BOB. Porównania nie było.

Nie byliśmy zadowoleni z tego typu sędziowania, ale nic więcej na ten temat nie chce pisać. Fuji ukończyła Młodzieżowego Championa Ukrainy, a Bayka Championa Ukrainy.

Następnego dnia sędziowała nam p. Annamaria Tarjan z Węgier. Tutaj również nie byliśmy zadowoleni z sędziowania. Pani pomyliła rasy! Fuji dostała JCAC i JBOB, natomiast Bayka początkowo ocenę bardzo dobrą. Na pytanie, dlaczego sędzina zaczęła się tłumaczyć, poczym wyszło, że myślała, że to terier brazylijski! Gdy przyznała się sama do błędu, szybko zmieniła decyzję i dała Bayce CACIB i BOB.

Tym samym nauka sędziego kosztowała mnie 90 euro i sporo straconych nerwów. Sędziowie, którzy mają uprawnienia na wszystkie grupy, bardzo często lekceważą swoją pracę i nie są przygotowani do oceniania ras, których nie znają. Niemniej jednak, z Ukrainy wróciliśmy z tym, z czym chcieliśmy.